Loading...

Kizomba

Yetişkinler & Çocuklar için #YUAdans

TÜR
LATİN DANSLARI
SEVİYE
BAŞLANGIÇ, ORTA VE İLERİ SEVİYE
...

Kizomba

Kizomba, Angola’dan çıkan en ünlü dans ve müzik türlerinden biridir. “Kizomba”nın Angola dilinde kelime anlamı “parti” demek.
Salsa dansında olduğu gibi, kökleri Afro- Küba kültürüne dayanan diğer çoğu dans türünde de görüldüğü üzere, Kizomba diğer Afrika danslarından adımlar ve hareketler içerir.
Angola’nın Portekiz sömürgesinde kalması ve iç savaş esnasında ülkede Kübalıların bulunması sayesinde, ülkede Tango, Milonga, Son, Plena gibi diğer dans türleri de yayılmıştır. Bu türlerin etkileşimi nedeniyle, Kizomba aynı zamanda Afrika Tango’su olarak da tanımlanmakta.
Kizomba’da geleneksel semba, Angola tarzı merenge ve Kilapanda (geleneksel Angola müzik tarzı) etkileri görülür. Bu bağlamda Kizomba müziği, içinde yumuşak ve duygulara hitab eden tınılar olan Afrika ritim karışımlı bir tür olarak ortaya çıkmıştır.
Kizomba çiftli, vücudu fazla germeden, akıcı ve yavaş dans edilir. Salon danslarının aksine, sürekli terkar edilecek bir temel adım yoktur; müzikle birlikte hareket etmek önceliktir. Kizomba dört – beş hareketle bile dans edilebilir; elbette bununla birlikte, dünyanın farklı yerlerinde dansçıların kizomba müziğine farklı yorumlar katmasıyla, kullanılan adımların çeşitliliği sürekli genişlemekte ve zenginleşmektedir. Örneğin, Paris (Urban) stilinde daha fazla ayak çalışmasına ve ritmin birden değişmesi halinde uyum sağlamaya odaklanılır.
Kısa zamanda öğrenilmesi ve dans pistinde keyfine varılması kolay bir dans olmakla birlikte, kendisinin cazibesine kapılanlar için Kizomba, sürekli yeni adımlarla ve hareketlerle geliştirilerek meydan okuyucu ve ilginç olmaya devam eder.